Eldőlt az első dominó: döntő változást indított el az Európai Unióban Orbán

Egy év kellett hozzá, és már most megvalósulhat a magyar miniszterelnök két fontos célkitűzése.

Európa mozgástere folyamatosan beszűkül – derült ki a Faktum tényellenőrző portál legújabb elemzéséből.
„Elegem van Orbán Viktorból – különösen azért, mert az európai polgárok orrán táncol” – fakadt ki Manfred Weber egy június 26-án megjelent interjúban. A személyeskedésektől sem mentes eszmefuttatásban az Európai Néppárt elnöke arra a következtetésre jut, hogy Orbán Viktor a legnagyobb akadálya annak, hogy Európa versenyképes, önálló védelmi rendszert építsen ki. Valószínűleg Weber is tudja, hogy a valóság ennél sokkal bonyolultabb – szögezte le a Faktum tényellenőrző portál legújabb elemzésében.
Megszületett az Európai Védelmi Ipari Stratégia (EDIS), amely 2035-re tűzi ki az egységesebb, versenyképesebb hadiipar vízióját, és ennek első jogszabálya, az EDIP-rendelet. Pár hete pedig a tagállamok rábólintottak a 150 milliárd eurós SAFE hitelkeretre: olcsó, hosszú lejáratú forrás közös radarokra, frontlogisztikára, lőszergyártásra. A lehetőség adott, de a tényleges közös projektlistát az év végéig kell benyújtani Brüsszelnek.
A 150 milliárd eurós SAFE-keret májusi tanácsi elfogadása áttörésnek tűnt: a hosszú lejáratú, kedvezményes uniós hitelek révén a tagállamok közösen rendelhetnek radarrendszereket, légvédelmi rakétákat és lőszer-gyártósorokat.
A Bundestag jogi főosztályának friss szakvéleménye ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a konstrukció több ponton ütközhet az EU-szerződéssel,
mivel az unió alapszabálya elvileg tiltja a közös adósság vállalását védelempolitikai célra.
Berlin épp ezért a héten egyszerűsítené a nemzeti beszerzési törvényeket, hogy – az esetleges bírósági macera ellenére – mégis élni lehessen a SAFE nyújtotta volumenkedvezményekkel.
Még ha a pénz meg is lesz, a képességi rések nagy részét jelenleg az Egyesült Államok tölti ki. Az Atlantic Council 2025-ös erőelemzése szerint az európai haderők döntő hányada amerikai légi utántöltőkre, felderítő műholdakra és nagy hatótávolságú szállítókapacitásra támaszkodik.
A Guardian interaktív gyorselemzése pedig kimutatta: a kontinensen üzemelő harcászati repülőgépek csaknem fele, a csapásmérő rakéták és légvédelmi rendszerek jelentős része amerikai gyártmány. A stratégiai „engines and eyes” nélkül Európa mozgástere beszűkül, még ha a GDP-arany százalékok nőnek is.
Közép-Európa – és benne Magyarország – kézzelfogható módon járul hozzá az európai elrettentéshez.
A Zrínyi 2026 program tavaly átlépte a NATO-elvárt 2 százalékos küszöböt, idén pedig tovább nő a keret:
a KF41 Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek első zászlóalja már az IOC küszöbén áll, májusban pedig megérkezett az első három Leopard 2A7HU harckocsi. A zalaegerszegi Rheinmetall-üzem nemcsak a honvédség igényeit elégíti ki, hanem EU beszállítóvá is válhat – akkumulátortól lövegláncig magyar hozzáadott értékkel – emelte ki a portál.
Persze Brüsszelben sem mindenki tapsol: a SAFE-keretet több déli tagállam túlzott adósságképzéssel vádolja, míg a föderalisták keveslik az összeget. A vita azonban nem vonhatja el a figyelmet arról, hogy az ablak, amikor még viszonylag olcsón lehet kapacitást építeni, gyorsan zárul. Közép-Európa történelmi tapasztalata – ha baj van, jobb időben felkészülni – itt is érvényes.
A végső kérdés tehát nem az, ki kivel perlekedik a brüsszeli folyosón, hanem hogy egy-két éven belül sikerül-e ipari-stratégiai fordulatot végrehajtani
– állapította meg a Faktum. Magyarország a „békepártiság” jelszavát komoly anyagi ráfordítással és exportképes technológiákkal támasztja alá, miközben elvárja, hogy a döntések ne új közös adósságot, hanem kézzelfogható közös képességeket eredményezzenek.
A portál végül megállapította, hogy ha a személyes sértődések helyett ezek a számok és rendszerek kerülnek előtérbe, Európa még megőrizheti azt a mozgásteret, amelyért a történelemben oly sokszor meg kellett küzdenie.
Ezt is ajánljuk a témában
Egy év kellett hozzá, és már most megvalósulhat a magyar miniszterelnök két fontos célkitűzése.
Nyitókép: Orbán Viktor Facebook-oldala